Podstawą sprawnej i skutecznej naprawy jest właściwe zdiagnozowanie usterki.
 
Na początek polecamy zapoznać się z listą częstych objawów i powiązanych z nimi ustetek które pozwolą na wstępną ocenę problemu z laptopem/tabletem/smartfonem:

  • Sprzęt został zalany

bez względu na to czy uruchamia się należy jak najszybciej odłączyć zasilacz, wyjąć baterię i dostarczyć do serwisu !

  • Sprzęt nie włącza się brak reakcji na przycisk włącznika, nie ładuje baterii

możliwe uszkodzenie gniazda zasilania lub problem z zasilaniem płyty głównej jeżeli dodatkowo dioda zasilacza przygasa lub miga na pewno występuje zwarcie należy też sprawdzić sam zasilacz

  • Sprzęt nie włącza się jednak dioda ładowania wskazuje na poprawne ładowanie baterii

prawdopodobnie uszkodzone zasilanie płyty głównej ew. bios-u w laptopie lub firmware w tablecie/smartfonie

  • Laptop włącza się świecą diody i słychać wentylator ale nie ma obrazu na matrycy ani na wyjściu monitora

możliwe przyczyny to uszodzenie karty graficznej, któregoś z mostków, bios-u, pamięci, karty sieciowej jak również szereg innych usterek

  • Laptop włącza się ale na ekranie mam zniekształcony obraz, kilka obrazów lub artefakty (dziwne znaczki ,kolorowe kwadraty)

uszkodzona jest karta graficzna laptopa

  • Laptop włącza się nie ma obrazu na ekranie jednak jest na wyjściu monitora

możliwe uszkodzenia to karta graficzna, taśma LCD, sama matryca

  • Laptop działa jednak nie działają złącza USB

wyrwane gniazda USB lub uszkodzony mostek południowy

Dlaczego diagnoza jest płatna w przypadku rezygnacji z naprawy? Na czym polega sprawdzenie przez nas usterki?
 
Większość uszkodzeń elektroniki wymaga rozłożenia sprzętu na "części pierwsze" i wykonania wielu złożonych czynności diagnostycznych.
 
Zaczynamy od oceny czy płyta posiada ślady wilogoci (zalania) lub uszkodzeń mechaniczych ew. widocznych uszkodzeń eletroniki.
 
Jeżeli brak powyższych wskazań uszkodzenia sprawdzamy czy płyta posiada podstawowe napięcia niezbędne do uruchomienia napięcia dla laptopa 3/5V oraz napięcie wejściowe najczęściej 12-19V
 
W przypadku stwierdzenia braku któregoś napięcia szukamy uszkodzonych elementów elektroniki korzystając z miernika, zasilacza serwisowego, oscyloskopu. Często zachodzi potrzeba wymiany elementów eletronicznych w celach testowych.
 
Jeżeli zasilanie płyty działa jednak nie pojawia się obraz po wykluczeniu uszkodzenia taśmy łączącej ekran i samej matrycy testujemy po kolei wszystkie elementy płyty poczynając od karty graficznej, procesor, pamięci, poprzez BIOS oraz działanie układów BGA. Posiadamy odpowiednie narzędzia diagnostyczne do sprawdzenia większości spotykanych usterek, dodatkowo dzięki bogatemu doświadczeniu i wielu przeprowadzonych naprawach często nie działamy "na oślep", posiadamy także duże zaplecze zamiennych części serwisowych do popularnych modeli co pozwala przyspieszyć diagnozę lub upewnić się co do stwierdzonej usterki.
 

Menu